banner isbank

Serdar Başgül

2013 BURDUR SATRANCINDA İLKLERİN YILI

serdarb

SATRANÇ İL TEMSİLCİLİĞİNE VEDA


Burdur’da 2009 yılından bugüne sürdürmekte Türkiye Satranç Federasyonu Satranç İl Temsilciliği görevinden özel sebeplerle ayrılıyorum. Bu süre zarfında İlimizde Satranç sporunun gelişmesi için ciddi gelişmeler yaşanmış olup,bunları kısaca özetlemek gerekirse;
- Satranç lisanslı sporcu sayısı 692 den 4167 ye çıkmıştır. (Aktif sporcu sayısı 1206 dır.) Satranç İlimizde lisanslı sporcu sayısında açıkara birinci durumdadır.(30. Eylül.2015 tarihi itibariyle)
- Hakem sayısı 33 ten 122’ye çıkmıştır. Bu süreçte 2 Ulusal hakemimiz olmuştur.
- İlimizde FIDE raytingi olan sporcu yok iken ELO (Uluslararası Satranç puanı) sahibi sporcularımız olmuştur.
- 2010 yılı Dünya 16 yaş Altı satranç Olimpiyatı,
- 2015 yılı Okul sporları satranç grup maçları,
- 2015 yılı Burdur Gölü Ulusal satranç turnuvası
gibi Ulusal ve Uluslararası turnuvalar başta olmak üzere her etkinlik döneminde ortalama 25 turnuva gerçekleştirilmiştir.
- “Satranç ile Büyüyen Çocuklar” projesi ile Ülkemizde okul öncesi çocuklarımızın satranç ile tanışmaları sağlanmış ve örnek proje olarak TSF tarafından benimsenmiştir.
- “Eğitim Kenti Burdur’da Satranç Hamlesi” projesi de Satrancın okullarımızda tabana yayılmasını hedeflemiş ve yine Türkiye de bir ilk olarak TSF tarafından diğer İllere önerilen bir proje haline gelmiştir. Halen uygulanmaktadır.
- Bucak,Gölhisar,Yeşilova ve Çeltikçi ilçelerimizde İlçe Temsilcilikleri oluşturulmuş ve faaliyetler tüm Burdur bazına yayılmaya çalışılmıştır.
- Milli takım havuzunda 1 sporcumuz yer alma başarısını göstermiştir. Bireysel Türkiye derecesi alan 1 sporcumuz olmuştur.(2015 Türkiye Yıldızlar Ligi 3. lük masa derecesi)
- İlimizde Türkiye Satranç Federasyonu’nun organize ettiği bireysel,takım ve kulüp satranç yarışmalarının tamamı gerçekleştirilmeye çalışılmış ve Ulusal bazda olanlara gerekli katılımlar sağlanmıştır.
- İlimizden Türkiye satranç Birinci Liginde 2 kulüp yer almış. Ayrıca Türkiye Kulüpler Şampiyonası finallerine her yıl katılım sağlanmıştır.
- Türkiye de yine bir ilk olarak Burdur Gençlik Merkezi bünyesinde hizmet alımından 1 Satranç Antrenörü çalıştırılmaya başlanmıştır.
şeklinde ifade etmek mümkündür. Tabi ki bu olumlu gelişmeler Satranç il Tertip Komitesinin,Hakem Kurulu’nun ve Burdur Satranç Ailesinin her bireyinin, yoğun gayretleri ve katkıları ile olmuştur. Bu süreçte Valiliğimizin,Milletvekillerimizin, Belediyemizin, ,Burdur Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nün, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ve Türkiye Satranç Federasyonu ‘nun daima desteği İl Temsilciliğimiz ve benimle olmuştur. Katkı veren herkese teşekkür ediyor ve şükranlarımı sunuyorum.
Ben çok haz duyarak 6 yıl boyunca yaptığım İl temsilciliği görevini, Spor ve Satranç dünyasının içinde kalacağımı ve farklı kulvarlarda verilecek görevlerde hizmet etmeye devam edeceğimi de belirterek, bayrağı yine spor camiamızın yakından tanıdığı, Ulusal Satranç Hakemimiz ve 2. Kademe satranç Antrenörü Sayın Şükrü ŞENER’e devrediyorum. Tabi ki Türkiye Satranç Federasyonu’ndaki Yönetim Kurulu Üyeliğim(yedek) bu süreçte devam edecektir.
Yeni İl Temsilcimize başarılar dilerim.Sayın şükrü ŞENER’in Burdur Satrancını bugünkü düzeyinden çok daha iyi noktalara getireceğine de inandığımı ve her zaman destekçisi olacağımı da bildiririm.
Siz Sevgili Burdur satranç Ailesine,
Satrancın İlimizde bundan sonra sonraki süreçte gelişimine katkı vermeye devam edeceğimi bir kez daha ifade ediyor, doğru hamlelerle dolu sağlıklı bir yaşantı diliyorum.
Sevgi ve Saygılarımla…
1310/2015 Serdar BAŞGÜL
---
Burdur Satranç Ailesinin Çok Değerli Bireyleri;
Ezel İlayda ŞİMŞEK ile İlk kez Milli Takım Havuzuna Sporcu verdiğimiz, Serdar KAYA ile İlk kez Ulusal Hakem Ünvanını aldığımız, Murat YELLİGEDİK, Şükrü ŞENER, Ramazan SÖYEK, Serdar KAYA, Cantürk AKSÖZ ve Fatih ÖZCİĞER ile birlikte ilk kez II. Kademe satranç Antrenörlerine sahip olduğumuz , 90.YIL ve ÇALLICA Spor Kulüplerimizle İlk kez yeni kurulan "Türkiye Satranç I. Ligi" ne 2 takımla katılma hakkını kazandığımız için 2013 yılı DOĞRU HAMLELERİ yaptığımız bir yıl olmuştur. Katkı veren Arkadaşlarıma ve Yavrularımıza kısacası Satranç Ailemize teşekkür ediyor, bu birlik ve beraberliğimizin takım ruhu içerisinde 2014 yılında da devamını diliyorum.
2013 yılında Burdur Satranç Ailesi olarak gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerin özeti aşağıda "Devamını Oku" bölümündedir.
Selam, Sevgi ve Saygılarımla..........
06.01.2014
Serdar BAŞGÜL
Satranç İl Temsilcisi

Devamını oku...

2000 inci LİSANS2000 inci LİSANS

Sevgili Satrançsever dostlarım;

                13.şubat.2012 tarihi itibariyle Burdur, 2000 inci lisanslı satranç sporcusu sayısına Turan İlköğretim Okulu Öğrencimiz Ümit BÖLÜKBAŞI ile ulaştı. Birkaç yıl evvel bu rakam bizler içinde ulaşılması güç bir hayaldi sanırım. Bu güzelliği Ümit’i kutlamak ve onunla birlikte Turan İlköğretim Okulunda satrancın gelişmesini tetiklemek adına bir tören düzenledik. Basında da ilgi duyulan bu tören, Türkiye Satranç Federasyonu’nun İl haberlerinde de BURDUR adına yer alarak farkındalık yarattı diye düşünüyorum.

                Şöyleki ben biraz daha ileri giderek Federasyon Başkanımız Sayın Ali Nihat YAZICI bey ile bu duygularımı mail atarak paylaştım.Bu yazımı aynen sizlere aktarmak istiyorum.

“Sayın Başkanım
Yanılmıyorsam 2010 ocak ayında Yaş grupları şampiyonası sırasında biz il temsilcileri ile ikili görüşmeler yapmıştınız.Notlarımda o gün İlimizdeki lisanslı sporcu sayısı 848 i göstermekteydi. Beraber bir hedef koyduk 1250.Bu sayıyı 17.10.2010 tarihinde Burdur olarak yakaladık.Federasyonumuzdan hediyemizi(projeksiyon makinası) aldık. (Makinayı Federasyonumuzun  talepleri doğrultusunda zaman zaman Ankara ya göndermekteyiz.)Bugün ise lisanslı sporcu sayımız 2048 i buldu. Şimdi hedefimiz 2500 ü yakalamak olacaktır. Tabiki Burdur un toplam nufusunun 250.527 olduğu düşünülürse yaklaşık her 125 kişiden birinin bugün satranç lisansı var.
Bu konuyu da ele alarak geçtiğimiz günlerde mini bir tören düzenledik. Gençlik Hizmetleri İl Müdürümüz Ahmet SANCAR(yeni Müdürümüz Van' dan geldi) ve İl Milli Eğitim Müdürümüz İsmail ÇETİN ( yeni müdürümüz İzmir' den geldi) ile birlikte Burdur'un en köklü okulu olan TURAN İlk öğretim Okulunda ilimizin 2000 inci lisanslı sporcusu olan Ümit BÖLÜKBAŞI' na madalya,satranç takımı, satranç kitabı,belge  hediye ettik. Tabiki yerel basınımızda köşesinde yer verdi.Fotografları ve gazete haberi EK tedir.
Bu İlköğretim Okulunda yeni oluşmaya başlayan satranç sevgisinin kısa zamanda yayılacağına inanıyorum. Şöyleki bu tören sonrasında yapılan satranç egzersiz çalışmasında öğretmen arkadaşımıza, bizde öğrenmek istiyoruz diye yavrularımız koşarak gelmiş bile !!!
Bu güzel gelişmeleri sizinle paylaşmak istedim.
Selam ve saygılarımla “

Serdar BAŞGÜL
Başkanımız kısa zamanda geri döndü

“Serdar Bey,
“Sizle gurur duyuyoruz!
Sevgilerimle... “

Ali Nihat YAZICI

Evet !!!! başarımızı satrancın Bir numaralı ismi de 4 kelime ile özetledi.

Başkanımızın belirttiği gibi bu başarı arkadaşlık,sevgi,dostluk,kardeşlik duygularıyla oluşturduğumuz BURDUR SATRANÇ AİLESİ nin bir eseridir.Bu başarıda katkısı olan tüm Burdur’lu satrançseverlere sonsuz teşekkürler.Bu arada bugün 2088 i gördüğümüzü de bilginiz sunuyorum.

Saygılarımla                                                                                                                                                                                                                                                                                                    27.Mart.2012

                                                                                                                             Serdar BAŞGÜL

                                                                                                                             Satranç İl Temsilcisi

Hamlemiz Sürüyor

HAMLEMİZ SÜRÜYOR
Burdur’un Değerli Satranç severleri
    9        TSF nin  satrançta aldığı yol ve başarılara paralel olarak İlimizde de güzel gelişmeleri birlikte yaşıyoruz. Şöyle ki;
-          Belki de birkaç yıl öncesinde UKD (ulusal kuvvet derecesi) sporcumuz  yok iken bugün 3 sporcumuz ( Murat YELLİGEDİK, Umut ACAR ve Cantürk AKSÖZ)  ELO (FIDE tarafından hesaplanan Uluslararası puan)  sahibi oldular. Kendilerini kutluyorum.
-          Yine 3-4 yıl öncesi kategorilerinde 3-5 çocuğumuzun yarıştığı  turnuvaların aksine artık 8 yaş öncesi  (2003-2004-2005 doğumlu) miniklerimiz turnuvalarımızın hararetli takipçiqi oldular  ve katılımcıların çoğunu teşkil etmeye başladılar. (Örneğin Cumhuriyet Bayramı turnuvasında 75 sporcumuz yarıştı)
-          İlköğretim okullarımızda satranç egzersizi açılmayan eğitim kurumumuz yok sanırım. Özellikle İlköğretime yeni başlayan yavrularımız Okuma ile birlikte, belii  de daha önce satranç oynamasını da öğreniyorlar. ( “Satranç ile Büyüyen Çocuklar “ projesinin katkısını unutmamak lazım). İl temsilciliğimize sürekli gelen  Antrenör istekleri bunu bir göstergesi diye düşünüyorum.
-          Satranç Ailemize yeni kulüpler katılmaya başladı.  Yeni kurulan Çallıca Gençlik ve Spor Kulübü ne başarılar diliyorum. Kulübün İlimizin satranç sporunun yeni lokomotifi olacağına inanıyorum.
-          Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi  satranç sporcuları  Isparta SDÜ Gül kupasında takım halinde 2.  oldu.Bu turnuva da İl birincisi sporcumuz Murat YELLİGEDİK’ te  turnuva da altın madalya yı İlimize getirdi. Bizi gururlandırdılar.
-          Bu başarının ilimize yansımasını da kısa zamanda görmeye başlayacağız. MAKÜ yönetimi   bu sezon  biri Üniversite içi diğeri Üniversiteler arası olmak üzere  iki turnuva hazırlığına şimdiden başladı.
-          Bu arada hakem geliştirme kursu sonucunda 30 un üzerinde yeni aday hakemimiz oldu. Arkadaşlarımız turnuvalarda deneym kazanmaya başladılar. Tabi ki tecrübeli  il hakemlerimizde kendilerini geliştirmeye devam ediyorlar. Kısa zamanda “ulusal hakem”  sahibi olabileceğimizi de düşünüyorum
-          Tüm bu gelişmelerin somut göstergesi de lisanslı sporcu sayımızın  bugün 1894 olmasıdır.
Bu gelişmeler hiç şüphesiz ki  İl Düzenleme kurulunun, hakemlerimizin, antrenörlerimizin
ortak hareketi ve özverileriyle olmuştur.Kendilerine teşekkürlerimi sunuyorum.
 Gençlik Hizmetleri  ve Spor İl Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri de sürekli yanımızda olmuştur.
Tabi ki Gençlik ve Spor Bakanlığın yeniden yapılanması sonucu görevinden ayrılan Resul ALPTEKİN beyi  unutmuyor ve  bugüne kadar  satranca verdiği destekten dolayı satranç ailesi adına şükranlarımı sunuyorum. Yeni Müdürümüz Ahmet SANCAR bey’e de başarılar diliyorum.
Önümüzdeki süreçte de  güzel hamlelerimizin  devamı dileklerimle                                                                                                                                                                                                                                                           29.10.2011      

Devamını oku...