banner isbank

2013 BURDUR SATRANCINDA İLKLERİN YILI

serdarb

SATRANÇ İL TEMSİLCİLİĞİNE VEDA


Burdur’da 2009 yılından bugüne sürdürmekte Türkiye Satranç Federasyonu Satranç İl Temsilciliği görevinden özel sebeplerle ayrılıyorum. Bu süre zarfında İlimizde Satranç sporunun gelişmesi için ciddi gelişmeler yaşanmış olup,bunları kısaca özetlemek gerekirse;
- Satranç lisanslı sporcu sayısı 692 den 4167 ye çıkmıştır. (Aktif sporcu sayısı 1206 dır.) Satranç İlimizde lisanslı sporcu sayısında açıkara birinci durumdadır.(30. Eylül.2015 tarihi itibariyle)
- Hakem sayısı 33 ten 122’ye çıkmıştır. Bu süreçte 2 Ulusal hakemimiz olmuştur.
- İlimizde FIDE raytingi olan sporcu yok iken ELO (Uluslararası Satranç puanı) sahibi sporcularımız olmuştur.
- 2010 yılı Dünya 16 yaş Altı satranç Olimpiyatı,
- 2015 yılı Okul sporları satranç grup maçları,
- 2015 yılı Burdur Gölü Ulusal satranç turnuvası
gibi Ulusal ve Uluslararası turnuvalar başta olmak üzere her etkinlik döneminde ortalama 25 turnuva gerçekleştirilmiştir.
- “Satranç ile Büyüyen Çocuklar” projesi ile Ülkemizde okul öncesi çocuklarımızın satranç ile tanışmaları sağlanmış ve örnek proje olarak TSF tarafından benimsenmiştir.
- “Eğitim Kenti Burdur’da Satranç Hamlesi” projesi de Satrancın okullarımızda tabana yayılmasını hedeflemiş ve yine Türkiye de bir ilk olarak TSF tarafından diğer İllere önerilen bir proje haline gelmiştir. Halen uygulanmaktadır.
- Bucak,Gölhisar,Yeşilova ve Çeltikçi ilçelerimizde İlçe Temsilcilikleri oluşturulmuş ve faaliyetler tüm Burdur bazına yayılmaya çalışılmıştır.
- Milli takım havuzunda 1 sporcumuz yer alma başarısını göstermiştir. Bireysel Türkiye derecesi alan 1 sporcumuz olmuştur.(2015 Türkiye Yıldızlar Ligi 3. lük masa derecesi)
- İlimizde Türkiye Satranç Federasyonu’nun organize ettiği bireysel,takım ve kulüp satranç yarışmalarının tamamı gerçekleştirilmeye çalışılmış ve Ulusal bazda olanlara gerekli katılımlar sağlanmıştır.
- İlimizden Türkiye satranç Birinci Liginde 2 kulüp yer almış. Ayrıca Türkiye Kulüpler Şampiyonası finallerine her yıl katılım sağlanmıştır.
- Türkiye de yine bir ilk olarak Burdur Gençlik Merkezi bünyesinde hizmet alımından 1 Satranç Antrenörü çalıştırılmaya başlanmıştır.
şeklinde ifade etmek mümkündür. Tabi ki bu olumlu gelişmeler Satranç il Tertip Komitesinin,Hakem Kurulu’nun ve Burdur Satranç Ailesinin her bireyinin, yoğun gayretleri ve katkıları ile olmuştur. Bu süreçte Valiliğimizin,Milletvekillerimizin, Belediyemizin, ,Burdur Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nün, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ve Türkiye Satranç Federasyonu ‘nun daima desteği İl Temsilciliğimiz ve benimle olmuştur. Katkı veren herkese teşekkür ediyor ve şükranlarımı sunuyorum.
Ben çok haz duyarak 6 yıl boyunca yaptığım İl temsilciliği görevini, Spor ve Satranç dünyasının içinde kalacağımı ve farklı kulvarlarda verilecek görevlerde hizmet etmeye devam edeceğimi de belirterek, bayrağı yine spor camiamızın yakından tanıdığı, Ulusal Satranç Hakemimiz ve 2. Kademe satranç Antrenörü Sayın Şükrü ŞENER’e devrediyorum. Tabi ki Türkiye Satranç Federasyonu’ndaki Yönetim Kurulu Üyeliğim(yedek) bu süreçte devam edecektir.
Yeni İl Temsilcimize başarılar dilerim.Sayın şükrü ŞENER’in Burdur Satrancını bugünkü düzeyinden çok daha iyi noktalara getireceğine de inandığımı ve her zaman destekçisi olacağımı da bildiririm.
Siz Sevgili Burdur satranç Ailesine,
Satrancın İlimizde bundan sonra sonraki süreçte gelişimine katkı vermeye devam edeceğimi bir kez daha ifade ediyor, doğru hamlelerle dolu sağlıklı bir yaşantı diliyorum.
Sevgi ve Saygılarımla…
1310/2015 Serdar BAŞGÜL
---
Burdur Satranç Ailesinin Çok Değerli Bireyleri;
Ezel İlayda ŞİMŞEK ile İlk kez Milli Takım Havuzuna Sporcu verdiğimiz, Serdar KAYA ile İlk kez Ulusal Hakem Ünvanını aldığımız, Murat YELLİGEDİK, Şükrü ŞENER, Ramazan SÖYEK, Serdar KAYA, Cantürk AKSÖZ ve Fatih ÖZCİĞER ile birlikte ilk kez II. Kademe satranç Antrenörlerine sahip olduğumuz , 90.YIL ve ÇALLICA Spor Kulüplerimizle İlk kez yeni kurulan "Türkiye Satranç I. Ligi" ne 2 takımla katılma hakkını kazandığımız için 2013 yılı DOĞRU HAMLELERİ yaptığımız bir yıl olmuştur. Katkı veren Arkadaşlarıma ve Yavrularımıza kısacası Satranç Ailemize teşekkür ediyor, bu birlik ve beraberliğimizin takım ruhu içerisinde 2014 yılında da devamını diliyorum.
2013 yılında Burdur Satranç Ailesi olarak gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerin özeti aşağıda "Devamını Oku" bölümündedir.
Selam, Sevgi ve Saygılarımla..........
06.01.2014
Serdar BAŞGÜL
Satranç İl Temsilcisi

 2013 YILI SATRANÇ FAALİYET RAPORU

Satranç İl Temsilciliğinin Faaliyetleri Maddeler halinde aşağıda sıralanmıştır.

1.Dönemde İl Temsilciliğinin faaliyetleri,Gençlik Hizmetleri İl Müdürlüğümüzün Koordinesi ile Satranç İl Tertip Kurulu ve İl Hakem Heyetinin organizesiyle Türkiye Satranç Federasyonu ile uyumlu bir şekilde yürütülmüştür.
2. Yıl İçerisinde Satranç İl Tertip Kurulu ve İl Hakem Heyeti yeniden oluşturulmuştur.
3.Halen toplam 3199 lisanslı satranç sporcusu vardır. Bu sporcuların 917 si faaldir.Geçen yılın toplam sporcu sayısına göre %42 lik bir lisanslı sporcu artışı yakalanmıştır.
4. 2013 yılında 25 turnuva düzenlenmiş olup 2149 sporcu yarışmıştır.
5. Faal hakem sayısı 46 'dır.
6. Antalya Kemer'de 26.01-01.02.2013 tarihlerin de gerçekleştirilen 2012-2013 yılı Türkiye Küçükler Satranç Şampiyonasına Burdur dan 10 sporcu katılmıştır. Bu şampiyonada 8 yaş kızlarda yarışan sporcumuz Ezel İlayda ŞİMŞEK kategorisinde 12. Olarak eş puanla İlimizden Satranç Milli Takımı havuzuna girmeyi başaran ilk sporcu olmuştur.
7.Antalya Kemer'de 01-09.Şubat.2013 tarihlerinde yapılan Türkiye Şampiyonasına İl Birincimiz Murat YELLİGEDİK ile birlikte 5 sporcumuz daha katılmışlardır.
8.İlimizde 12 takımın katılımı ile Çocuk Ligi oluşturulmuştur. Çocuk Ligi İl Birincisi olan Burdur Satranç Eğitim Merkezi Beyaz Şah takımı 4 sporcumuz ile 19-24 Nisan 2013tarihlerinde Karaman'da İlimizi temsil etmiştir.
9. Okul Sporları İl Birinciliği yarışmalarında İl birincisi olan 3 sporcumuz 1-5 Nisan.2013 tarihlerinde Ürgüp-Nevşehirde düzenlenen Türkiye Şampiyonasında İlimizi temsil etmişlerdir.
10.Türkiye Kulüpler Şampiyonası İl Yarışmaları 9 kulübün katılımıyla 3 buluşma halinde İlimizde gerçekleştirilmiştir. İl yarışmaları sonunda ilk 2 sırayı alan kulüplerimiz Çallıca GSK ve Burdur 90.Yıl Spor Kulübü Türkiye Kulüpler Şampiyonasına katılma hakkı kazanarak, Denizli' de 30.Haziran-7 Temmuz.2013 tarihlerinde yapılan Şampiyona da İlimiz adına yarışmışlardır.56 takımın katıldığı Şampiyonada 90. Yıl Spor Kulübümüz 10. Ve Çallıca G.S. Kulübümüz 24. Sırayı alarak yeni oluşturulan "Türkiye Satranç 1. Ligi" ne yükselmişler ve önümüzdeki sezon yarışma hakkını elde etmişler ve büyük bir başarıyı ilimiz adına gerçekleştirmişlerdir.
11.Türkiye Yıldızlar Satranç Şampiyonası 21-27 Temmuz 2013 tarihlerinde Isparta da yapılmış olup, kategorisinde 1. olan bir sporcumuz Şampiyona da İlimizi temsil etmiştir.Bu Şampiyona'nın İlk Hamlesini TSF Yönetim Kurulu Üyesi (yedek) olan İl Temsilcimiz Serdar BAŞGÜL yapmıştır.
12. İlimizden Serdar KAYA Ulusal satranç hakemliğine terfi eden İlk hakemimiz olmuştur.
13. Karaman ve Isparta'da katıldıkları kurslarda başarı sağlayan 6 arkadaşımız II. Kademe Satranç Antrenörü ünvanı almışlardır.
14. Özlemevler Parkı içerisinde Burdur Belediyesi tarafından hazırlanan Bahçe Satrancının açılışı 22.Mayıs.2013 tarihinde yapılmıştır.
15. 11-12 ve 18-19 mayıs 2013 tarihlerinde Merkez İlçede 1. Kademe Yardımcı Antrenör kursu açılmış ve 26 yeni 1. Kademe Yardımcı Antrenörü belgelendirilmiştir.
16. Aday Hakem Kursu 15-17 Kasım.2013 tarihlerinde 29 kursiyerin katılımıyla Burdur Merkezde gerçekleştirilmiştir.
17. Burdur Belediyesi,Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, İl Emniyet Müdürlüğü, Defterdarlık,İl Milli Eğitim Müdürlüğü,Burdur Eczacılar Odası vb. Kamu Kurum ve Kuruluşları ve STK lar ile işbirliği yapılarak Satranç Turnuvaları düzenlenmiş olup, Kentimizde Satranca ilgi duyulması ve satrancın geniş kitlelere yayılması hedefimizde ciddi mesafe alınmıştır.
18.Burdur Satranç Eğitim Merkezi'nin yanında Burdur Belediyesi Satranç Merkezi de faal duruma getirilmiştir.Halk Eğitim Merkezi ve Gençlik Merkezi ile ortak kurslar açılması sağlanmıştır.
19. İlimizde Yeni Satranç Kulüplerinin kurulması için çalışmalar yürütülmüştür.
20.Ulusal turnuvalarda ilimiz hakemlerinin görev alması sağlanarak tecrübe ve deneyimlerini arttırmanın yanın da dikey gelişimleri de sağlanmaya çalışılmıştır.
21.Yerel basında, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü,Türkiye Satranç Federasyonu ve Burdur Satranç İl Temsilciliği web sayfalarında etkinlikler, turnuvalar ve görsellerinin yayınlanması sağlanmış olup , Burdur ve Satrancın sürekli gündemde yer almasıyla farkındalık oluşturulmaya çalışılmıştır.
22. Türkiye Satranç Federasyonu Tarafından oluşturulan İl Temsilcilikleri Performans Tablosunda da İlimiz halen 4. sırada yer almaktadır.

06.01.2014
Serdar BAŞGÜL
Satranç İl Temsilcisi